«

Şehriyeli Pirinç Pilavı Tarifi

Evet hanımlar, hepimizin en çok zorlandığı yemeklerden biri olan pirinç pilavı tarifini sizlerle paylaşacağız. Pilavı herkes yapar ama tane tane yapmaktır mesele.. Şimdi tam kıvamında mükemmel şehriyeli pilav yemeğimizin tarifini sizlere sunalım.

YAPILIŞI

Marka olarak en iyi pirinç markasını kullanmanızı tavisye ediyoruz. Çünkü ucuzlaştıkça lapa olma olasılığı yükselir ya da yüksek oranda kurtlu pirinç çıkabilir. İlk olarak pirinçlerimizi bol suyla yıkayalım ve ılık tuzlu su içerisinde 30-35 dk kadar bekletelim. 30 dakika sonunda pirinçlerimizin bulunduğu tuzlu suyumuz dökülür ve pirinçleri sudan geçirelim bütün suyunu süzdürelim. Tenceremizde  tereyağınu eritelim, sıvı yağ da ilave edilerek üstüne arpa şehriyelerimizi de ekleyelim. Şehriyenin rengi değişene kadar kavurma işlemini devam ettirelim. Pirinçler katılarak 2-3 dakika daha kavurmaya devam edelim. Üstüne sıcak su ilave edelim ve tuzunu dökelim.

Tenceremizin kapağını kapatalım ve yüksek ateşte fazla suyu çekip pirinçler tane tane olduğunu görünceye kadar yani pirinçlerin üstünde su çekilip pirinçler göründüğünde kısık ateşe alalım. Ve tamamıyla suyunu çekene kadar pişirmeye devam edelim. Şimdi gelelim süreler ile olan kısma. Ocağımızdan aldıktan sonra üstüne havlu kağıt kapatarak kapağını tekrar kapatalım ve demlenmesini bekleyelim. Pilavı güzel bir şekilde karıştıralım ve sonrasında servise hazır olacaktır. Afiyet olsun. Pilav yaparken su oranı 1’e 1,5 olarak ayarlamaya özen gösterin. Yani  söylemek istediğimiz bir ölçü pirincimiz için aynı ölçü kabıyla 1,5 kap su ilave edelim. 1 su bardağı pirinç 3-4 kişi için yeterlidir.

MALZEMELER

  •  50g tereyağı
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 su bardağı pirinç
  • 3 yemek kaşığı arpa şehriye
  • 1,5 bardak sıcak su (tavuk suyu)
  • Tuz

PÜF NOKTASI

Önce yapmamız gereken pilavımızı yaparken kullanacak olduğumuz pirincimizin pilavlık pirinç olması gerekir hatta mümkünse baldo pirinç kullanmaya özen göstermeye çalışın. Pirinçlerimizi bol suyla nişastası kaybolana kadar yani yıkama suyu sadeleşinceye kadar yıkıyoruz. Pirincimizi minimum 15  dakika suyun içerisinde bekletiyoruz. Pilavımızın kıvamı ve lezzeti yerinde olması için pirinçlerimizi tereyağı ile kavurmalıyız fakat 1-2 kaşık da sıvı yağ ilave ettiğimizde parlak renkli olmasını sağlaması gerekiyor. Pirinçlerimizi göz kararı kavuralım fakat tel tel dökülene kadar ara ara karıştıralım ve  yaklaşık 4-5 dakika kadar kavuralım. Pirincimizin çeşidine göre zaman aralığı değişiklik gösterebilir fakat çoğunlukla bu zaman yeterli oluyor.

Kavurma işlemimiz pilavımız için önemli bir aşama olduğu için özellikle bu işlemi atlamamaya özen gösterelim.  Bir de şu husus var tabi pilavı tavuk suyuyla yapar isek yerken çok daha fazla lezzet alacaksınız, mümkünse tavuk suyu kullanmaya özen gösterin. Normal su veya tavuk suyunu mutlak suretle sıcak olacak şekilde ilave edelim. Pilav ne kadar sürede suyunu çeker? yani kaç dakikada pişer? diye soranları görür gibiyiz. Bu sorunun cevabı da yine pirincin çeşidine göre değişkenlik gösterebilir fakat ortalama olarak 15 dakika da pilavımız suyunu çekmiş olacaktır. Pirinç pilavı ölçüsü nasıl olmalıdır diye soranlar için püf noktasını tekrar söylemek isteriz. 1 bardak pirinç için 1,5 su bardağı su kafi olacaktır. Eğer ki pirinçlerinizi suda bekletme imkanınız olmadıysa bu durumda 1,5 bardaktan az daha fazla su kullanabilirsiniz.

Pilavı cemiyetler için yapacak iseniz eğer malzemeleri her zaman aynı oranda artırabilirsiniz. Örneğin: Bu durumda pilav ölçüsünü 8 kişilik pilav için 2 su bardağı pirinç ve 3 su bardağı su olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Son olarak pek çok defa gelen sorulardan “pilav kaç dakika demlenmeli” sorusunu cevaplamak istiyoruz. Üstünü temiz bir bez yardımıyla ya da havlu peçeteyle örtüp kapağını kapattığımız pilavımızı minimum 10 dakika dinlendirelim ve ardından servis yapabilirsiniz. Servis öncesinde mutlaka pilavı güzel bir şekilde karıştırdıktan sonra servise başlayabilirsiniz. Afiyet Olsun 🙂

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *