«

Krokanlı Sakızlı Muhallebi

Muhallebi denildiğinde hemen akla ilk gelen sakızlı muhallebi tarifidir. Ancak bu muhallebiyi birde krokanlı denemenizi öneririz. Bu muhallebiyi denedikten sonra kesinlikle hayran kalacaksınız. Tarifteki tüm noktaları sizin ile paylaşacağız. Bu noktalara dikkat ederek tam kıvamında ve topaklanmayan müthiş bir muhallebi elde edeceksiniz. İşte krokanlı sakızlı muhallebi tarifi için malzemeler;

Muhallebi İçin Malzemeler

  • 4 yemek kaşığı un
  • 10 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 litre süt
  • Birkaç parça damla sakızı

Krokan İçin Malzemeler

  • 4 yemek kaşığı toz şeker
  • 100 gr kadar badem veya fındık

Hazırlanışı

İlk olarak krokanlı sakızlı muhallebi tarifi için krokanı yaparak işlemlerinize başlayınız. Bir tavanın içersine 4 yemek kaşığı toz şekerini koyarak eritiniz. Şeker kahverengine geldiğinde kırılmış badem veya fındıkları ekleyiniz. Bu aşamada dikkat ediniz karamel halinde olan şeker çok hızlı yanabilir. Rengini kaçırmamaya dikkat ediniz. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı fırın kâğıdının üzerine seriniz ve soğumaya bırakınız. Krokanınız artık hazır. Siz diğer işlemlerinizi tamamlayana kadar hazır olarak bir köşede krokanınızı bekletebilirisiniz.

Şimdi sakızlı muhallebinizi hazırlamaya başlayabilirisiniz. İlk olarak un ve şekeri bir tencereye alınız ve kuru halde karıştırınız. Bu işlem sütü koyduğunuzda topaklanmayı engelleyecektir. Sütü de ekledikten sonra muhallebinizi ocağa alınız ve karıştırmaya başlayınız. İçerisine ne kadar seviyorsanız damla sakızı ekleyebilirsiniz. Bu karışımı kaynayana kadar iyice ve bırakmadan karıştırmaya devam ediniz. Karıştırma işleminizi yapmaz iseniz kremenız yanabilir ve topaklanabilir. Bu neden ile karıştırmaya kaynayana kadar hiç ara vermeyiniz. Muhallebiniz kaynadıktan sonra kuplara uygun miktarlarda bir kepçe yardımı ile boşaltınız. Ardından muhallebilerinizi soğuması için buzdolabına kaldırınız.

Birkaç saate kadar muhallebiniz istediğiniz kıvamı almış olacaktır. Siz muhallebiler soğurken krokanlarınızı ufaltarak sunum için hazır hale getiriniz. Soğuyan muhallebinizin üzerine krokanlarınızı koyarak süsleyiniz. Tüm bu işlemlerin ardından krokanlı sakızlı muhallebi tarifi artık sunuma hazır olacaktır. Dilerseniz toz fıstık ile sunumunuzu daha etkileyici bir hale getirebilirisiniz. Başka bir alternatif de meyveleri şeker ile karamelize ederek muhallebinizi süsleyebilirisniz. Muhallebinizi ikram ettiğiniz herkesin damağı şenlenecek ve bir tane daha yemek isteyecektir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *